پارچه های پر فروش جهان کدامند؟

folder_openوبلاگ
commentبدون دیدگاه

برای تولید یک لباس، نقش پارچه از تمام مواد اولیه دیگر بیشتر است؛ درست مانند پختن پاستا. شما برای این‌ که یک پاستا بپزید، در ابتدا نیاز به رشته پاستا دارید و سپس براساس آن، بقیه مواد را اضافه می‌کنید. تولید لباس نیز به همین شکل بوده و شما در ابتدا باید پارچه مد نظر خود را فراهم کنید و سپس براساس نوع پارچه و مدل لباس، زیپ، دکه یا هر چیز دیگری را به آن بیافزایید.

تنوع بالایی که پارچه‌ها دارند، باعث تنوع بالای لباس‌ها شده است؛ به گونه‌ای که می‌توان برای فصول، مختلف، موقعیت‌های مختلف و سلیقه‌های مختلف یک پارچه و بدنبال آن، یک لباس پیدا کرد. از بین تمام پارچه‌هایی که امروزه در کل جهان استفاده می‌شود، پارچه‌ های پر فروش جهان به دلیل ویژگی‌ها و کاربردی که دارند، محبوب‌تر و مسلما پرفروش‌تر هستند.

انواع پارچه های پر فروش

ترند شدن که به معنی فراگیر شدن یک چیز در دنیای فشن است، در دنیای پارچه‌ها نیز یافت می‌شود و برخی از پارچه‌ها در یک مدت زمان کوتاه یا بلندی ترند شده و روی بورس می‌آیند و پس از آن به فراموشی سپرده می‌شوند؛ اما در این بین برخی از پارچه‌ها نیز هستند که در دنیای مد همیشه ترند و محبوب هستند و همواره در بورس باقی می‌مانند. بسیاری از لباس‌ها از این پارچه‌های محبوب تولید می‌شود و به طور بسیار کاربردی به شمار می‌آیند. این پارچه‌های محبوب که عنوان پارچه های پر فروش جهان را دارند، عبارت‌اند از:

حریر

پارچه حریر از پارچه‌های لطیف و زیبا محسوب می‌شود که بیشتر در لباس‌های بانوان کاربرد دارد. این پارچه در گذشته از ابریشم خالص تولید می‌شده و یک پارچه اشرافی با قیمت بسیار بالا بوده است؛ اما امروزه با جایگزین کردن ابریشم با پنبه، پارچه حریر در اختیار عموم قرار گرفته و از آن استفاده می‌کنند. از این پارچه علاوه بر لباس‌های زیبا، می‌توان پرده و شال و روسری نیز درست کرد و به طور کل، کاربردهای متنوعی دارد. علاوه بر کاربردهای متنوع، پارچه حریر انواع مختلفی نیز داشته که تقریبا همه آن‌‌ها ویژگی‌هایی همچون سبک بودن، لخت بودن و نیمه شفاف بودن را دارند.

کتان

یکی دیگر از پارچه های پر فروش جهان، پارچه کتان است که قدمتی بسیار طولانی دارد. این پارچه از الیاف گیاه کتان تولید می‌شود و برای کم شدن هزینه، آن را با الیاف دیگری نیز ترکیب می‌کنند که باعث ایجاد تنوع در نمونه‌های کتان شده است. ضخامتی که پارچه کتان دارد، موثرترین عامل برای کاربرد آن محسوب می‌شود و از آن بیشتر برای ملافه، رومیزی، کت و شلوار، کیف و کفش، مانتو و پیراهن استفاده می‌کنند. ضخیم‌ترین نوع پارچه کتان نیز پارچه برزنتی بوده که از آن برای تولید چادر استفاده می‌کنند. همان‌طور که متوجه شدید، این پارچه کاربردهای بسیار گسترده‌ای دارد و در حوزه‌های مختلف لباس، کیف و کفش، چادر و موارد دیگر استفاده می‌شود؛ دلیل محبوبیت آن نیز همین کاربردهای متنوع است.

پارچه های پر فروش جهان کدامند؟

ارگانزا

سبک، دارای بافت ساده، ظریف، توری مانند، شفاف و کمی شل و ول. این‌ها همه ویژگی‌های پارچه ارگانزا هستند که بیشتر برای کاور کردن پارچه‌های ضخیم از آن استفاده می‌کنند. این پارچه در گذشته مانند پارچه حریر فقط از ابریشم تولید می‌شد؛ اما امروزه برای این که در دسترس عموم مردم قرار بگیرد، از جنس پلی‌استر و نایلون است. بیشترین کاربرد ارگارنزا، در تولید لباس‌های عروس بوده و از آن برای چین لباس و پف‌دار کردن آن استفاده می‌کنند. همین امر، ارگانزا را در لیست پارچه های پر فروش جهان قرار داده است.

کرپ

پارچه کرپ، یک پارچه لطیف و تا حدودی براق است که در دو نوع سبک و سنگین تولید می‌شود. نوع سبک این پارچه تقریباً مانند پارچه حریر بوده و نوع سنگین آن، لخت است. این نوع پارچه برای تولید انواع مختلفی از لباس استفاده می‌شود و به خوبی روی اندام می‌نشیند. علاوه بر لباس برای تولید لوازم خانگی نیز از کرپ استفاده می‌کنند.

دریل

پارچه دریل را بیشتر در لباس‌های نظامی دیده‌اید و دلیل استفاده از دریل در این یونیفرم‌ها، طول عمر و مقاومت بالای آن است. این پارچه، وزن متوسطی دارد و از الیاف پنبه به صورت کج راه تولید می‌شود.

دنیم

همه شما حداقل یک لباس جین در کمد لباس خود دارید و همین امر ثابت می‌کند و که این نوع لباس جزو محبوب‌ترین لباس‌های جهان و پارچه آن جزو پارچه های پر فروش جهان است. پارچه لباس‌های جین، پارچه دنیم نام داشته که از جنس پنبه بوده و بافت جناغی دارد. این پارچه به طور معمول به رنگ آبی سیر تولید می‌شود و آن را با ابزارهای مختلفی سنگ شور می‌کنند.

داماسک

واژه داماسک از دمشق، یکی از شهرهای سوریه گرفته شده و به همین دلیل به آن پارچه سوریه‌ای یا دمشقی نیز می‌گویند. این پارچه بسیار سنگین بوده و از الیاف مقاومی تولید شده است. داماسک بیشتر برای تولید پرده و کوسن کاربرد داشته و به دلیل طرح‌های گل و گیاهی که دارد، از رنگ و لعاب خوبی نیز برخوردار است.

کنف

پارچه کنفی مانند پارچه حریر بسیار سبک بوده ولی برخلاف آن اصلا لطیف نیست؛ بلکه بافت زبر و خشنی دارد. الیاف آن از گیاه شاهدانه به دست می‌آید و کاربرد بسیار گسترده‌ای در صنعت مبلمان و گاهی اوقات لباس دارد. این پارچه جزو پارچه های پر فروش جهان محسوب می‌شود که بسیار ارزان قیمت است.

شیفون

پارچه شیفون، یک پارچه ظریف، لطیف و بسیار سبک بوده که به پارچه حریر شباهت دارد. این پارچه قابلیت رنگ‌پذیری بالایی داشته و به همین دلیل از تنوع رنگی خوبی برخوردار است. علاوه بر تنوع رنگ، الیاف به کار رفته در آن نیز متنوع بوده و می‌توانند ابریشم، نایلون، پلی استر، کتان و ریون باشند. بیشترین کاربرد این پارچه مانند ارگانزا در لباس‌های عروس است.

چیت

یک نوع پارچه از جنس پنبه، ریون یا پلی استر که طرح‌های گل‌دار دارد. چیت در دو نوع سبک و آهاردار تولید می‌شود و برای دوخت لباس راحتی، دامن و پیراهن مناسب است.

زربافت

پارچه‌های زربافت همان‌طور که از اسمشان معلوم است، پارچه‌هایی با الیاف طلا هستند؛ درواقع از پود طلا و تار ابریشم. این پارچه‌ها از قیمت بسیار بالایی برخوردار بوده و اغلب طرح‌های مختلفی همچون گل دارند.

نمدی

آخرین نمونه از پارچه های پر فروش جهان، پارچه‌های نمدی هستند که برخلاف بقیه که از الیاف مصنوعی و گیاهی تولید می‌شوند، از الیاف حیوانی تولید می‌شود. تفاوتی دیگر این پارچه با بقیه پارچه‌ها، فرایند تولید آن است که برخلاف دیگر پارچه‌ها بافته نمی‌شود؛ بلکه تحت فشار و گرما به صفحات پارچه‌ای تبدیل می‌شود. از این پارچه در تولید لباس، زیرانداز و کلاه استفاده می‌کنند.

تنوع بالای پارچه های پر فروش جهان

امروزه، شما می‌توانید برای هر سلیقه، دما، موقعیت و هر فاکتور دیگری که در نظر داشته باشید، یک لباس مناسب پیدا کنید و این تنوع، مدیون تنوع بالای پارچه‌های لباس‌ها است که به تولیدکنندگان این اجازه را می‌دهد، بدون محدودیت به تولید لباس بپردازند. در میان این پارچه‌های متنوع، برخی از آن‌ها برای مدتی ترند شده و بسیاری از لباس‌ها در آن مدت زمان از این پارچه‌ها تولید می‌شوند و برخی دیگر نیز فقط برای لباس‌ها و موقعیت‌های خاص کاربرد دارند؛ اما گروه سومی نیز وجود داشته که تحت عنوان پارچه های پر فروش جهان شناخته می‌شوند و در همه زمان‌ها جزو پارچه‌های ترند و کاربردی هستند. این پارچه‌ها شامل کرپ، حریر، کتان، شیفون، دنیم، داماسک و پارچه‌های دیگر شده که بسیاری از لباس‌های بازار و حتی کیف، کفش، لوازم خانگی و موارد دیگر نیز از آن‌ها تولید می‌شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست