راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

folder_openوبلاگ
commentبدون دیدگاه
راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

پاک کردن لکه لباس دغدغه بسیاری از خانم‌ها است و ترفند‌هایی برای پاک کردن لکه از روی البسه برای افراد اهمیت زیادی دارد. پاک کردن انواع لکه علاوه بر سرعت نیاز به آگاهی از نکاتی دارد که به آشنایی به مواد و تأثیر آن‌ها مربوط می‌شود. به‌دلیل تفاوت در ماهیت موادی که روی لباس ایجاد لکه کرده‌اند، مواد پاک‌کننده و شوینده نیز متفاوت هستند و هر کدام راهکارهای خاص خود را دارند. راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس‌ها می‌تواند به دغدغه‌های شما پایان دهد.

نکات مهم در پاک کردن لکه روی لباس

از بین بردن لکه‌های تازه ساده‌تر است. سرعت پاک کردن لکه قبل از خشک شدن و فرو رفتن در تار‌و‌پود پارچه اهمیت دارد. نکته دیگر آشنایی با قابلیت مواد مختلف در پاک کردن لکه‌ها و فاکتور‌هایی است که در این امر دخالت دارند. برای مثال جنس پارچه و ماده‌ای که باعث ایجاد لکه شده است، در انتخاب روش زدودن لکه مؤثر هستند. برای جلوگیری از به جا ماندن لکه  و تثبیت آن‌ها بر روی لباس سعی کنید لکه را کاملا از بین برده و تا حد امکان از آب گرم استفاده نکنید. پس از پاک کردن لکه، لباس را در اولین فرصت به صورت معمولی بشویید.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

پاک کردن لکه عرق و خوشبو کننده بدن

جای عرق در البسه با رنگ‌های گوناگون به‌صورت سفیدک یا لکه زرد‌رنگ می‌ماند. برای پاک کردن سفیدک ناشی از عرق روی لباس مخلوط غلیظی از اسید تارتاریک آسپرین له‌شده و آب داغ به‌صورت کرم درست کنید و روی محل لکه بمالید. بعد از چند دقیقه لباس را بشویید. لکه زرد‌رنگ عرق از روی لباس‌های پلی استر با پاشیدن آبلیمو روی آن‌ها پاک می‌شوند. زیرا اسید طبیعی موجود در لیمو ماده قلیایی عرق بدن را خنثی می‌کند و رنگ آن را از بین می‌برد. لکه سفیدک خوشبو‌کننده‌های بدن را با فوم محافظ آویز یا جا‌رختی پاک کنید.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

لکه خون را چگونه از روی لباس پاک کنید

لباس آغشته به لکه خون را در آب گرم خیس کنید و سپس مقداری پودر نرم‌کننده گوشت بدون طعم را روی لباس بریزید تا حالت خمیری شکلی روی لکه ایجاد شود. سپس به مدت یک روز لکه را با یک حوله کاغذی بپوشانید. بعد از آن محل خمیر روی لکه را در محلول آب و کمی آمونیاک فرو ببرید و آب بکشید. سپس لباس را مانند همیشه بشویید.

پاک کردن لکه مواد آرایشی از لباس

یکی از دغدغه‌های اصلی خانم‌ها لک شدن لباس با مواد آرایشی است. مواد آرایشی به‌دلیل ماهیت مختلفی که دارند از بین بردن لکه آن‌ها نیز روش‌های مختلفی دارد.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

پاک کردن لکه مواد آرایشی مایع

لکه مواد آرایشی مایع را از روی یقه لباس می‌‌توانید با کرم اصلاح و کیسه حمام بردارید.

نحوه پاک کردن لکه پودر و لوازم آرایشی

برای مواد آرایشی با ساختار پودر با استفاده از باد سشوار و فوت کردن محل لکه کرم را تمیز کنید و از پخش کردن کرم پودر با دست بپرهیزید. برای تمیز کردن کامل لباس از چند قطره شوینده استفاده کنید. برای پاک کردن لکه از یک اسفنج یا پارچه تمیز کمک بگیرید. این روش راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس‌ها برای تمام کرم‌ها رژ‌گونه‌ها و سایه‌های پودری کاربرد دارد.

لکه مواد آرایشی کرم پودر را چگونه پاک کنید

به دلیل کاربرد زیاد کرم پودر‌ها بیشتر لکه‌های لباس بر اثر این ماده آرایشی ایجاد می‌شوند. لکه‌های حاصل از کرم پودر مایع فاقد روغن با قرار دادن ترکیب به دست آمده از چند قطره الکل به فوم یا کرم اصلاح بر محل لکه تجزیه می‌شوند. برای زدودن لکه کرم پودر‌های روغنی و مایع استفاده از مایع ظرفشویی و مایع لباسشویی پیشنهاد می‌شود.

طرز پاک کردن لکه کرم پودر روغنی از لباس

بخشی از لباس را که با کرم پودر روغنی لکه شده است با آب خیس کنید و با ایجاد رطوبت امکان نفوذ شوینده را افزایش دهید. چند قطره شوینده اضافه کنید و اجازه دهید مایع به تار‌و‌پود لباس نفوذ کند. از انگشتان خود یا مسواک برای تمیز کردن لکه کمک بگیرید و سپس بدون فشار لکه را با آب سرد شستشو دهید. اگر لکه همچنان باقی ماند مراحل را تکرار کنید و آن را به صورت ضربه‌ای پاک نمایید.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

زدودن جای ریمل و خط چشم روی لباس

پاک کردن لکه ریمل و خط چشم به دلیل به کار رفتن رنگ موم روغن و مواد نگهدارنده در ساختار آن‌ها نکات ریزی دارد. ابتدا لازم است که مواد ریمل و خط چشم را با استفاده از گوشه ناخن بردارید تا از پر‌رنگ شدن لکه جلوگیری شود. سپس محل لکه را با آب داغ شستشو دهید و از مالش دادن لباس خودداری نمایید. ریمل و خط چشم ضد‌آب را می‌توانید پس از خشک شدن با مایع لباسشویی و مسواک تمیز کرده و پس از گذشت نیم ساعت لباس را شستشو دهید.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

لکه لاک ناخن با نوار چسب پاک می شود

لکه لاک ناخن را باید سریع برطرف کنید. چسباندن نوار چسب و کشیدن آن باعث کنده شدن لاک شده و آن را به آسانی پاک می‌کند. همچنین می‌‌توانید یک دستمال کاغذی را به استون آغشته کنید و آن را بر روی لکه لاک روی لباس فشار دهید. این روش برای پارچه‌های استات یا سلولزتری استات مناسب نیست.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

نحوه پاک کردن لکه رژ از روی لباس

باقی ماندن لکه رژ بر روی لباس‌های رنگ روشن بسیار ناخوشایند است. پاک کردن لکه رژ با مایع ظرفشویی، اسپری مو، الکل ضد‌عفونی‌کننده، استون، لیمو و جوش شیرین ممکن است.

پاک کردن لکه رژ با اسپری مو

از اسپری مو حاوی الکل استفاده کنید و لکه را به کمک یک دستمال یا پارچه خشک تمیز کنید.

پاک کردن لکه رژ با مایع ظرفشویی

با کمک یک پارچه تمیز و چند قطره مایع ظرفشویی لکه رژ را با ضربات نرم تمیز کنید.

از بین بردن لکه رژ با الکل ضد عفونی کننده

با استفاده از مقداری الکل یا مایع ضد عفونی کننده می‌‌توانید لکه رژ را پاک کنید.

پاک کردن لکه رژ با استون

یک دستمال خشک را به استون آغشته کنید و محل رژ را با آن مرطوب نمایید و به آهستگی لکه رژ را از روی لباس تمیز کنید.

از بین بردن لکه رژ با لیمو و جوش شیرین

مقدار مساوی لیمو و جوش شیرین را ترکیب کنید و مخلوط خمیری شکل حاصل را روی لکه قرار دهید و پس از نیم ساعت آن را بشویید.

راهنمای پاک کردن انواع لکه از لباس ها

لکه رنگ مو را با جوش شیرین یا الکل پاک کنید

لکه رنگ مو به راحتی پاک نمی‌شود. از الکل یا تربانتین یا مایع‌های سبک می‌‌توانید به عنوان حلال استفاده کنید. مخلوط جوش شیرین با مایع ظرفشویی نیز پیشنهاد مناسبی برای پاک کردن لکه رنگ مو از روی لباس است.

پاک کردن لکه های روی لباس

برای گرفتن نتیجه مطلوب از پاک کردن لکه روی لباس، سرعت عمل اهمیت دارد و این که از تثبیت ماده آلاینده بر روی لباس و پخش شدن آن پیشگیری کنید. آشنایی با راهنمای پاک کردن انواع لکه از روی لباس سعی کنید بهترین شیوه را در از بین بردن لکه‌ها به کار گیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست